زبان EN AR
+
اندازه قلم
-
رنگ
دانشگاه علوم پزشکی همدان
زبان FA

شغل فوریت های پزشکی

 

حوادث و بیماریها هر لحظه جان انسان ها را تهدید می کنند و شغل اورژانس پیش بیمارستانی یکی از مشاغل حوزه سلامت است که به بیماران و مصدومین در مواقع فوریتهای پزشکی امدادرسانی می کند و سالانه جان انسانهای زیادی را نجات میدهد.

یک واحد امدادی اورژانس شامل : نیروی انسانی تخصصی ، خودروی امدادی و تجهیزات تخصصی خدمات فوریتهای پزشکی می باشد.

 

اصطلاحا به پرسنل فوریتهای پزشکی "تکنسین اورژانس گفته می شود اما لازم است بدانید شاغلین در این حوزه دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی در یکی از رشته های فوریتهای پزشکی، پرستاری یا هوشبری و اتاق عمل هستند.

 

در یک واحد امدادی اورژانس دو نفر کارشناس حضور دارند که دارای مدرک تحصیلی مرتبط دانشگاهی و گواهینامه رانندگی آمبولانس هستند.

یکی از حوزه های فعالیت پرسنل اورژانس در مرکز ارتباطات یا دیسپچ اورژانس می باشد که عمدتا کارشناسان پرستاری خانم در این واحد حضور دارند و ضمن پاسخگویی به تماس های مردمی ضمن گرفتن شرح حال و اولویت بندی بیماران اقدام به اعزام واحد امدادی به محل حادثه می کنند.

البته در سالهای اخیر با توجه به جذب بانوان در رشته فوریتهای پزشکی ، واحد امدادی ویژه بانوان نیز در برخی از شهرها راه اندازی شده است.

مسیر ورود به رشته فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی از طریق قبولی چند برابر ظرفیت در کنکور سراسری و موفقیت در آزمون آمادگی جسمانی می باشد.

دانشجویان این رشته تحصیلی دورس پایه و تخصصی را برای آشنایی با آناتومی ، فیزیزولوژی ،اورژانس های تروما و داخلی و ... می گذرانند .

از دورس تخصصی این رشته میتوان به نشانه ‌شناسی و معاینات بدنی، جابجایی و حمل بیمار، بهداشت روان ، احیای قلبی ریوی پایه و پیشرفته ، فوریت‌های داخلی و تروما ، فوریت ‌های پزشکی در شرایط خاص و فوریت ‌های پزشکی در بلایا اشاره کرد.

 

دانشجویان این رشته در حین تحصیلات در مهارتهای ارتباطی ، تصمیم گیری سریع و مدیریت صحنه حادثه کسب دانش و تجربه می کنند.


برخی از مهمترین فعالیت ها و وظایفی که پرسنل فوریت پزشکی بر عهده دارند، عبارتند از:
معاینه سریع و ارزیابی اولیه بیمار
انجام اقدامات ضروری برای نجات جان بیمار، مانند تجویز اکسیژن، باز نگه داشتن راه هوایی پایه و پیشرفته، احیای قلبی و ریوی ارائه گزارش شرح حال بیمار به پزشک اتاق فرمان و دریافت راهنمایی های لازم حضور بر بالین بیمار ، پایش مداوم و ارایه خدمات تا تحویل به مراکز درمانی و رانندگی با آمبولانس
 

علاقمندان به این رشته تحصیلی میتوانند با شرکت درازمون سراسری و انتخاب یکی از مقاطع کاردانی یا کارشناسی فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی در این رشته مشغول به تحصیل شوند و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای آنها وجود دارد.

نشانی: 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 286
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 285223
تعداد کاربران بر خط 0