سلامت محور همه چیز حتی عروج انسان است و هر انسانی حتی در عرصه معنویت بخواهد رشد نماید، باید فرد سالمی باشد . مقام معظم رهبری
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9581
 بازدید امروز : 420
 کل بازدید : 1479053
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.7740
صفحه اصلی > تاريخچه 
تاريخچه

 

 

 

 

 

 چشم انداز و ماموریتهای سازمان اورژانس کشور

مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی یکی از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا قبل از سال 1396 می بود که با تصویب هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۵۵/۳/۱۷ آیین‌نامه اجرایی شروع بکار نمود اما در راستای تحقق مفاد بند ب ماده 72 برنامه ششم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی، سازمان اورژانس کشور بعنوان مؤسسه عملیاتی- امدادی- بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1395 ایجاد و در سال 1396 با حکم آقای دکتر هاشمی وزیر وقت وزارت بهداشت، آقای دکتر پیرحسین کولیوند به عنوان اولین رئیس سازمان منصوب گشت.
چشم اندازهای سازمان
دستیابی به بالاترین الگوی خدمات فوریتهای پزشکی بمنظور پیشگیری و کاهش خطر ناشی از وقوع حوادث و بلایا و مخاطرات نامتعارف و تأمین پاسخ مؤثر با زمانبندی منطقی و همچنین کسب آمادگی، پاسخگویی، رضایت مندی، امنیت خاطر و آرامش عمومی، پیشگیری از مرگ و میر و معلولیتها با رویکرد استانداردهای درمانی و بهداشتی، کاهش عوارض ناشی از حوادث و بلایا و فوریتهای پزشکی کاربردی و پوشش فراگیر در سطح کشور به عنوان برترین الگوی منطقه و اثر گذار جهانی با رویکرد پژوهش محور و آموزشی، تخصصی. سیاستگذاری و برنامه ریزی کلیه فعالیتها با تمرکز بر هم افزایی، خلق و تسهیم ارزشها، تولید دانش، ارتقاء سطح آگاهی عمومی و آموزشهای همگانی با شیوه ها و طرق مختلف، هوشمندی در برابر تغییرات محیط و سوانح جدید و ارتقاء خدمات اورژانس پیش بیمارستانی، سیاستگذاری، ارزیابی و نظارت در راستای ارتقاء اورژانس بیمارستانی.
ماموریت های سازمان
مأموریت این سازمان شامل ارائه خدمات فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی بصورت شبانه روزی در اقصی نقاط کشور در شرایط عادی و حوادث غیرمترقبه با رویکرد موازین پدافند غیرعامل بصورت زمینی ، هوایی، دریایی، ریلی و روشهای ترکیبی و نوین از طریق ارتقاء کمی و کیفی زیر ساختها و تأمین و تربیت نیروهای انسانی متعهد و متخصص، ماهر و مجرب و نظارت بر ارتقاء کیفیت خدمات اورژانس بیمارستانی همراه با تعاملات درون و برون سازمانی می باشد. ذینفعان شامل آحاد مردم از هر نوع ملیتی و تابعیتی می باشد. ارائه خدمات مذکور در خارج از کشور منوط به پیشنهاد معاون مربوطه و تأیید رئیس سازمان می باشد.

 

 

 

معرفي مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان همدان


  فعاليت اورژانس همدان با استخدام 30 نفر در ابتداء  سال 1357 و گذراندن دوره آموزشي شش ماهه در اورژانس تهران آغاز گرديد . در ابتداء امر قسمتي از بيمارستان اكباتان در اختيار اورژانس 115 قرار گرفت بعد از مدتي  به قسمتي از مركز بهداشت منتقل و  با راه اندازی اولین پایگاه اورژانس در خيابان پاستور همدان فعالیت اورژانس در استان آغاز و به ترتيب پايگاه مركزي همدان در سال 57 ، پايگاه مركزي نهاوند در سال 61 ، پايگاه مركزي ملاير در سال 72  ، پايگاه مركزي تويسركان و اولين جاده اي همدان  در سال 74 ، پايگاه مركزي كبودرآهنگ و اسدآباد در سال 77  ، پايگاه مركزي بهار در سال 79 ، پايگاه مركزي رزن در سال 80 راه اندازي شد  اين روند تا پایان سال 1384  ادامه تا پایگاههای شهری و جاده ای استان با20 دستگاه آمبولانس بنز اسپرینتر ، 120  نفر نيروي عملياتي و 3 نفر کارمند در ستاد استان و شهرستان همدان به 16 پایگاه رسيد . از ابتدا سال 1384 با تشکیل مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی ،كه از ادغام اورژانس 115 و ستاد هدایت، اطلاع رسانی و رسیدگی به امور درمان دانشگاه ايجاد شده بود فعالیت این مرکز وارد مرحله جدیدی گردید. در شهریور ماه 86 مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی توسط مقام محترم وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و استاندار وقت در محل جدید با فضای فیزیکی به وسعت 800 متر مربع شامل واحد های ،امور اداری، روابط عمومي، امور مالی، انبار و تدارکات، بایگانی و دبیرخانه، کارشناسان آموزش و پژوهش، آمار ورایانه، مقابله با بحران، تجهیزات پزشکی ، امور آمبولانس های خصوصی ، رسیدگی به شکایات و .... افتتاح گردید.اين مركز در حال حاضر داراي 51 پايگاه در سطح استان بوده كه  این پایگاهها پوشش خدمات امدادی خود را در سطح شهرها و جاده های استان با 350 نیروی عملیاتی ورزیده حرفه ای و با در اختیار داشتن  85 دستگاه آمبولانس بنز  314 و 315 تویوتا هیس و کمک دار ، اتوبوس اتاق عمل سیار ، اتوبوس آمبولانس , بالگرد بل دو موتوره با قابلیت پرواز در شب و ارتباط بیسیم فراگیر در سطح استان از طريق تلفن نام آشنای 115 به صورت 24 ساعته در تمام طول سال ارائه می نمایند.

 

پيشكسوتان و مسئولين اورژانس  همدان :

آقاي پرويز بهيار ( اولين مسئول اورژانس همدان در سال 57)

آقاي حسيني در سال 59

آقاي اصغر آورزماني در سال 60

آقاي محمد اخوان در سال 62

آقاي حجت ا... حاجي بابايي در سال 63

آقاي اصغر نوري در سال 63

آقاي هادي عليزاده در سال 84

آقاي داود حميد قهرماني در سال 87

آقاي داود گمار از سال 89

آقاي دكتر اكبر غياث رييس اداره اورژانس همدان از سال 79

آقاي دكتر حبيب معصومي رييس مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي همدان از سال 85 تا 89

آقاي دكتر اكبر غياث مركز مديريت حوادث و رييس اداره اورژانس همدان از سال  89 تا 92

آقاي دكتر حبيب معصومي رييس مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي همدان از سال 92 تا کنون